Zirkon Mini

 

V září Vám představujeme nejnovější a nejmenší VoIP ústřednu Zirkon Mini. Uplatnění najde v malých firmách, nebo domácnostech s maximálně deseti pobočkovými linkami, kde by byla velká a výkonná ústředna zbytečnou investicí. Je zde nabídnuta možnost ušetřit náklady na pořízení drahé ústředny. Při výběru správného VoIP telefonního operátora tak může dojít k výrazné úspoře provozních nákladů za telekomunikační služby.

Celá ústředna je vestavěná do malé nenápadné krabičky, která je naprosto tichá její umístnění je tak možné i přímo v kanceláři. Ústředna obsahuje tři konektory. Ethernetový RJ-45 pro připojení do počítačové sítě, sériový RS232 a konektor pro napájecí adaptér. Spotřeba elektřiny je o mnoho nižší než je tomu u klasické ústředny i díky tomu, že ústředna neobsahuje pevný disk, ale jako úložiště dat využívá paměťové čipy.

Výkon Zirkon mini je omezen na 2 souběžné hovory směrem k telefonnímu operátorovi při plném rekódování hlasu z G.729 do G.711a. Ústředna má dále omezení na 10 připojených telefonních linek. Je to však plně postačující počet pro menší firmu. Ústředna již obsahuje nové webové administrační rozhraní a proto ji lze programovat pohodlněji než ústředny se starším webovým rozhraním. Ústřednu není možné doplnit dalším fyzickým telefonním rozhraním (ISDN2, ISDN30, analogové porty FXS nebo FXO). V případě potřeby je však možné využít VoIP bránu s potřebným rozhraním, která se následně propojí s ústřednou pomocí SIP protokolu.

Nové rozhraní pro správu ústředny bylo pro tuto verzi mírně upraveno. V diagnostika neobsahuje smokeping, který sleduje latence na ethernetové síti, historii PBX logu (online výpis zůstal zachován), RTP diagnostiku a ani sledování zátěže procesoru, sítě, datového úložiště. Tuto verzi ústředny není možné doplnit o moduly Callcentrum a Callrecorder. Ostatní funkce Zirkon Mini jsou totožné s funkcemi ústředen Zirkon vyšších řad.

Ústředna podporuje protokoly IAX2 a SIP2.0, je k ní tedy možné připojit jakékoliv zařízení podporující tyto dva standarty. Podporuje i širokou paletu hlasových kodeků od G.729, přes iLBC, GSM, G711a/µlaw až po širokopásmový kodek G.722 určený pro HD audio. Přenos DTMF volby je zabezpečen pomocí standardů RFC2833 (OUT-OF-BAND), SIP-INFO nebo přímo v hovorovém kanálu (IN-BAND info). Kvalitní přenos hlasu je zajištěn pomocí integrovaného jitter-bufferu a podporou PLC (packet loss concealment) u kodeku G.729, který zabezpečuje dopočítání ztracených paketů v případě krátkodobého výpadku konektivity. Toto dopočítaní způsobí, že se přenášený hlas po vyprázdnění jitter-bufferu okamžitě nerozpadne, ale ústředna dalších několik stovek milisekund bude nahrazovat výpadek hlasu.

 

Copyright © 2010, Lam Plus | www.vasesit.cz