IP Dveřní komunikátor Alphatech Technologies IPDP

Pro první prázdninový měsíc jsme připravili test VoIP dveřního komunikátoru od firmy Alphatech Technologies s.r.o. Na rozdíl od klasického analogového dveřního komunikátoru se pro přenos hlasu a videa používá síť ethernet. Připojení do ethernetu má výhodu v možnosti neomezeně terminovat hovory na telefony v různých lokalitách a ovládat dveřník například i z mobilního telefonu. Pokud má uživatel k dispozici VoIP telefonní přístroj s podporou videa, je možné sledovat obraz z vestavěné kamery na displeji telefonu, nebo na monitoru počítače v případě, že je používán softwarový VoIP telefon, nebo softwarový klient pro přehrávání videa, který je k dispozici ke stažení nebo na přiloženém CD.

Po vybalení z krabice je zapotřebí dveřník rozebrat a připojit ethernetový kabel za pomocí konektoru typu RJ45. Pokud dveřní komunikátor není napájen z PoE switche je možné napájení realizovat prostřednictvím napájecího adaptéru. Dále se na svorkovnici může připojit elektronický zámek a tím ovládat otevírání dveří. K dveřníku je možné pomocí sběrnice připojit i další rozšiřující moduly s tlačítky. Námi testované provedení má dvě tlačítka s popisky. Ke každýmu tlačítku je možné přiradit dvě telefonní čísla (jedno pro denní a jedno pro noční režim).

Dveřník je vyroben z antikorozní oceli a má moderní vzhled. Zabudování dveřníku do zdi je možné pomocí zápustné krabice. Připojená videokamera umožňuje vizuální kontrolu příchozích. Obraz lze přivést buď na Váš počítač nebo na připojený LCD Displej, TV přijímač či VoIP videotelefon. Dveřním komunikátorem je samozřejmě možné ovládat i zámky dveří. Možnosti jsou popsané v návodu.

Konfigurace je velice jednoduchá, webové rozhraní dveřního komunikátoru je dostupné na výrobcem přednastavené IP adrese 192.168.1.250. Webové rozhraní je přehledné, srozumitelné a konfiguraci by měl zvládnout každý správce sítě.

 
Parametry:
  • Počet tlačítek: 1 až  64
  • Připojení: Přímé hovory pomoci protokolu SIP (není zapotřebí vlastnit VoIP pobočkovou ústřednu) nebo přes SIP PROXY
  • Napájení: PoE (IEEE 802.3af) nebo externí zdroj napájení 12V
  • Podporované protokoly: SIP2.0 (RFC 3261) / TCP / IP / UDP, RTP / HTTP / ARP, ICMP, DHCP, DNS, TFTP a NTP
  • Audio kodeky: G.711 (alaw/ulaw), GSM, G.726
  • Video kodeky: H.263 baseline real-time video codec (při rozlišení od 160x120 do 640x480), 5 snímků za vteřinu

Na testovaném zařízení se nám líbila možnost neomezené instalace a místa, kde by bylo obtížné přivést klasický telefonní kabel. VoIP dveřník totiž může být zapojen prostřednictvím např. WiFi routeru a není tedy zapotřebí kabel, zapojený přímo do ústředny ale dostačující je pouze napájecí kabel a přístup do ethernetu/internetu pomocí již zmíněného WiFi routeru, který zabezpečí spojení dveřního komunikátoru s ústřednou. Dveřní komunikátor v režimu proxy (registruje se k PBX) jsme testovali s naší VoIP ústřednou řady Zirkon a díky podporovanému protokolu SIP2.0 jsme nezaznamenali žádný problém. Dveřní komunikátor a ústředna spolu komunikovali naprosto spolehlivě. Jediná věc, která nám chyběla byl nepodporovaný kodek G729 (podle vyjádření výrobce je v plánu vývoje na rok 2011). Jinak jsme byli s dveřníkem naprosto spokojeni. Nastavením je možné doladit konfiguraci do nejmenších detailů, kdy nastavíte hlasitost reproduktoru, citlivost mikrofonu, intenzitu a podsvětlení nebo i jas obrazu z kamery.

Dveřní komunikátor se je možné využít i v režimu peer-to-peer bez nutnosti použití telefonní ústředny. V  tomto režimu komunikuje dveřní komunikátor přímo s IP telefonem. Na tlačítka rychlé volby se namísto telefonního čísla uloží IP adresa zařízení, na které má dveřní komunikátor zavolat. K této IP adrese je možné doplnit i telefonní číslo. Pro správnou funkčnost však musí cílové zařízení podporovat příme IP volání bez ústředny.Tato funkcionalita byla testována s telefonními přístroji Snom řady 3xx. Testování proběhlo k plné spokojenosti uživatele a nevyskytl se jediný problém.

U takto specifického zařízení se težko určují klady a zápory. Je to zařízení, které plní vše co uživatel od dveřního komunikátoru očekává.

 

Copyright © 2010, Lam Plus | www.vasesit.cz