2N® Helios IP - Dveřní komunikátor

Na první prázdninový měsíc jsme pro Vás připravili test trochu netradičního VoIP zařízení od firmy 2N®. Jedná se o VoIP dveřní komunikátor Helios IP. Na rozdíl od klasického analogového dveřního komunikátoru se pro přenos hlasu a videa používá ethernetová síť. Připojení do ethernetu má výhodu v možnosti neomezeně terminovat hovory na telefony v různých lokalitách a ovládat dveřník například i z mobilního telefonu. Pokud má uživatel k dispozici VoIP telefon s podporou videa, tak je možné sledovat obraz z vestavěné kamery na displeji telefonu, nebo na svém monitoru v případě, že používá softwarový VoIP telefon. Dveřník umožňuje streamovat obraz z kamery do sítě přes protokol RTSP s kodekem H.264, proto může obraz sledovat každý uživatel, který má přístup k síti v níž je umístněn Helios IP dveřník.

Po vybalení z krabice je zapotřebí dveřník rozebrat a na svorkovnici dle přiloženého návodu na CD zapojit ethernetový kabel a pokud nevlastníte PoE switch i napajecí adaptér. Dále se na svorkovnici může připojit i elektronický zámek a tak ovládat otevírání dveří pomocí dveřníku. K dveřníku je možné pomocí sběrnice připojit i další rozšiřující moduly s tlačítky. Námi testované provedení má tři tlačítka s popisky a klasickou telefonní klavesnici. Pomocí této klávesnice je možné ovládat elektronický zámek vytočením předem vydefinovaného kódu nebo vytočit telefonní číslo, případně číslo z telefonního adresáře. Adresář v dverníku pojme až 999 kontaktů což je více než postačující. 

Dveřník je vyroben ze speciální antikorozní oceli a má moderní dizajn. Zabudování dveřníku do zdi je možné pomocí zápustné krabice a pokud má být dveřník vystavěn dešti tak je možné použít i speciální stříšku. Připojená videokamera dává možnost vizuální kontroly příchozích. Obraz lze přivést buď na Váš počítač nebo na připojený LCD Displej, TV přijímač či Váš VoIPový videotelefon. Za snížené viditelnosti je kvalita obrazu zajištěna přepnutím do černobílého režimu a zároveň infračerveným přisvícením. Pokud je nutné ovládat otevírání více dveří, tak je možné rozšířit ovládání o druhý spínač. Přídavný spínač je prostředek k ovládání druhého spotřebiče (jeden spínač je integrován v každém základním modulu), kterým může být např. světlo ve vestibulu/chodbě nebo už vzpomínaný elektronický zámek. Jsou k dispozici spínací i rozpínací kontakty. Spínač umožňuje sepnout na neomezeně dlouhou dobu nebo po dobu hovoru s návštěvou stojící u dveří. Velice zajímavá je možnost připojit k dveřníku čtečku karet a ovládat otevírání dveří pomocí čipových karet. Dveřník je možné chránit i tzv. Antivandal krytmi.

Konfigurace probíhá následujícím způsobem. V návodu k obsluze je uvedena tovární IP adresa nebo je možné pomoci tlačitek zapnout dynamické přidelení adresy. Po získaní IP adresy se dveřník konfiguruje prostřednictvím přehledného webového rozhraní, které je v anglickém a českém jazyce. Konfigurace je jednoduchá a pokud se objeví nejaká nejasnost tak je vše detailně popsáno v dodaném návodu.

 
Parametry:
  • Počet tlačítek: 1 až 54 (do 500)
  • Připojení: Přímé hovory pomoci protokolu SIP (není zapotřebí vlastnit VoIP pobočkovou ústřednu) nebo přes SIP PROXY
  • Napájení: PoE (IEEE 802.3af) nebo externí zdroj napájení 12V
  • Podporované protokoly: SIP2.0 (RFC 3261) / TCP / IP / UDP, RTP / HTTP / ARP, ICMP, DHCP, DNS, TFTP a NTP
  • Audio kodeky: G711 (alaw/ulaw)
  • Video kodeky: H.264 baseline real-time video codec (při rozlišení QCIF, QVGA, CIF nebo VGA) až 30 snímků za vteřinu

Na testovaném zařízení se nám líbila možnost neomezené instalace a místa, kde by bylo obtížné přivést klasický telefonní kabel. VoIP dveřník totiž může být zapojen prostřednictvím např. WiFi routeru a tudíž není nutný kabel, který by musel být zapojen přímo do ústředny ale vystačí si jen s napájením a přístupem do ethernetu/internetu pomocí již zmíněného WiFi routeru, který zabezpečí spojení dveřníku s ústřednou. Dveřník jsme testovali s naší VoIP ústřednou řady Zirkon a díky podporovanému protokolu SIP2.0 jsme nezaznamenali žádný problém. Dveřník a ústředna spolu komunikovali naprosto spolehlivě. Jediná věc, která nám chyběla byl nepodporovaný kodek G729. Jinak jsme byli s dveřníkem naprosto spokojeni. Nastavením je možné doladit konfiguraci do nejmenších detailů, kdy nastavíte hlasitost reproduktoru, citlivost mikrofonu, intenzitu a podsvětlení nebo i jas obrazu z kamery.

U takto specifického zařízení se težko určují klady a zápory. Je to zařízení, které plní vše co uživatel od dveřního komunikátoru očekává.

 

Copyright © 2010, Lam Plus | www.vasesit.cz