Grandstream HandyTone 503

Dnes Vám v našem testování představíme VoIP bránu Grandstream HandyTone 503. Je to nástupce v minulosti oblíbené řady HT-386, HT-488 a HT-496, které se již dnes nevyrábí. VoIP brána slouží k připojení klasického analogového telefonu, převodu hlasu do digitální podoby a jeho další distribuci ve VoIP sítích.

Zařízení je umístěno do nenápadné malé krabičky o rozměrech 11.5cm x 7.5cm x 2.5cm (š x h x v). Vyniká moderním designem a díky své velikosti nezabírá téměř žádné místo. Za pomocí speciálního standardně dodávaného podstavce jí můžete na stůl postavit, nebo ji nechat ležet. Na přední straně jsou indikační LED diody, které signalizují napájení, WAN port, LAN port, port pro analogový telefon (FXS) a port pro telefonní linku (FXO). Na zadní straně jsou konektory pro LAN, WAN síť, konektory pro analogový telefon a telefonní linku a napájecí konektor. V případě nutnosti resetovat zařízení do továrního nastavení se zde nachází také resetovací tlačítko, které je zapuštěné uvnitř přístroje proti neúmyslnému stisknutí. Reset se tak dá provést za pomocí jehly nebo kancelářské spony. 

Zapojení brány je jednoduché. Stačí ji připojit do místní počítačové sítě pomocí WAN portu, připojit analogový telefon do portu Phone a napájení. Pokud chcete využívat Vaši stávající pevnou linku, pak je nutné ji připojit pomocí portu Line. Brána může sloužit i jako router, nebo ji můžete nakonfigurovat jako switch do režimu bridge. V případě režimu router můžete zapnout vestavěný DHCP server, který bude přidělovat IP adresy zařízením připojeným za bránou. Po prvním připojení je nutné zjistit IP adresu zařízení pomocí analogového telefonu. Na něm vytočíte kód *** a v sluchátku se Vám ozve hlasový automat. Pak zadáte kód 02 a automat Vám sdělí IP adresu. Následně je nutné povolit konfiguraci zařízení přes WEB rozhraní a to pomocí kódu 12 a následně 9 pro zapnutí nebo vypnutí WEB rozhraní. Pak už jen stačí složit sluchátko a na chvíli vypnout bránu od napájení. Vše je popsánu v návodu k obsluze.

Konfigurace je jednoduchá a dá se zvládnout za pomocí manuálu během několika minut. Standardní heslo do konfigurace je admin. V rozhraní se konfigurují například: parametry IP sítě, DHCP serveru, časový server, časové pásmo, aktualizace firmwaru, tóny a pak jednotlivé porty FXS a FXO. 

Testovaná brána se jeví jako spolehlivá a díky implementace kvalitního jitterbuffer i s velmi dobrou imunitou proti latencím na síti a výpadkům paketů. Při testovacích hovorech jsme zjistili, že zvládá výkyvy latencí ±60ms a ztrátovost paketů do 20%, čili je vhodná k nasazení i na méně kvalitní internetové přípojky. Použita je SIP signalizace a přenos hlasu může být zabezpečen a šifrován pomocí TLS (Transport Layer Security). Dostupné jsou všechny standardní kodeky G729a/b/e, G711alaw/ulaw (PCMA, PCMU), G726, iLBC a G723. Brána zvládá i základní funkce na obsluhu hovorů jako jsou čekání na lince(callwaiting), podržení hovoru(hold), přepojení hovoru s konzultací nebo bez konzultace, 3-cestní konferenci a přesměrování příchozích hovorů. Faxování je zabezpečeno díky protokolu T38 nebo pomocí kodeku G711, u kterého je však nutná kvalitní internetová přípojka. V rámci testů jsme zkoušeli faxovat přes T38 i přes G711 s vynikajícími výsledky. Spolehlivost přenosu faxu přes T38 je vyšší díky odolnosti proti změnám latence a výpadkům paketů. Protokol T38 dokáže totiž zasílat požadavky na opravu chybných řádků protějšímu faxu a tak zabezpečit spolehlivé přenesení faxované strany.

PLUS:

  • snadná instalace a používání
  • spolehlivost
  • nízká cena
  • podpora přenosu faxů přes protokol T38
  • integrovaný router s DHCP serverem

MÍNUS:

  • jenom jeden SIP účet pro každý FXS nebo FXO port

 

 

 

Copyright © 2010, Lam Plus | www.vasesit.cz