Květnový test telefonu Siemens GIGASET A580IP

 

Tento měsíc Vám v našem testování představíme přenosný VoIP telefon Siemens z řady Gigaset  model A580IP. Jedná se o levnější variantu typů C450IP, C470IP a C475IP. To že je levnější však neznamená, že je méně kvalitní. Přístroj poskytuje vynikající kvalitu přenosu hlasu a uživatelsky jednoduché ovládání. Svým vzhledem se podobá klasickým přenosným DECT telefonům.

Telefon je zabalen do kvalitně zpracované krabice, která obsahuje přenosnou část (telefon), základnu, nabíječku, 2x napájecí adaptér (pro základnu a nabíječku), baterie do přenosné části a návod k obsluze spolu s CD. Po vybalení je nutné připojit základnu do ethernetové sítě a k napájecímu adaptéru. Do přenosné části je zapotřebí vložit baterie a čekat pár vteřin než se přenosná část přihlásí k základně. Po přihlášení se nám objevil na displeji text upozorňující na dostupnost nového firmwaru. Proto jsme telefon aktualizovali. K tomuto úkonu jsme si vystačili s přenosnou části a nebylo nutné se přihlašovat do web rozhraní telefonu. 

Siemens Gigaset A580IP po připojení do ethernetové sítě hledá DHCP server, který mu má přiradit IP adresu. Pokud nemáte ve vaši síti zapnutý DHCP server, je nutné překonfigurovat telefon na pevnou IP adresu. Překonfigurovaní se dá zvládnout z přenosné části za pomocí dobře napsané instalační příručky. Telefon je duální a proto můžete do základny připojit i obyčejnou pevnou linku a využívat ji pro příjem i pro odchozí volání. Přepínání mezi odchozím voláním přes VoIP nebo pevnou linkou je jednoduché. Chcete-li volat přes VoIP, krátce stiskněte tlačítko vyzvednutí (zelený telefon). Pokud chcete volat přes pevnou linku, dlouze stiskněte tlačítko vyzvednutí. Telefon umožňuje také volat přes sít Gigaset.net, což je služba kterou poskytuje Siemens. Pomocí ní lze volat zadarmo jiným vlastníkům VoIP telefonů Siemens Gigaset.

Konfigurace je dostupná přes webové rozhraní na standardním HTTP portu 80 nebo přes přenosnou část. Kvůli lepší přehlednosti a rychlejší konfiguraci doporučujeme využít web rozhraní telefonu. Pro přihlášení je nutno zadat standardní PIN kód, který je od výrobce nastaven na 0000. Pokud máte aktualizovaný nebo aktuální firmware, pak vás telefon vyzve kvůli bezpečnosti k změne standardního PIN kódu. V rozhraní je možné nastavit následující parametry:

 • IP síť: Tady je možné vybrat mezi pevnou nebo dynamicky přidelenou IP adresou, proxy server nebo povolení/zakázaní přistupu ke konfiguraci z jiného adresního rozsahu než v kterém je telefon umístněn.
 • Telefonní parametry: Zde si můžete nakonfigurovat až 6 SIP účtů k různým operátorům, nakonfigurovat, povolit nebo zakázat službu Gigaset.net a také nastavit volání přes pevnou linku. Dále si zde můžete povolit hlasové kodeky v závislosti na kvalitě poskytovaného internetu a za pomocí nich optimalizovat šířku datového toku od telefonu k ústředně operátora. Také se dá vybrat priorita typu linky pro odchozí volání. Standardně je nastavena v první priorite VoIP volání a pak volání přes pevnou linku. Pokud si potřebujete nastavit přesměrování příchozích hovorů pak máte na výběr z možností vypnuto, nezvedá (po 15 vteřinách), obsazeno a okamžité přesměrování. Dále si můžete nastavit volací pravidla a tým zabezpečit volání přes různé VoIP operátory, Gigaset.net nebo pevnou linku. Rozhraní umožňuje nastavit pro každého VoIP operátora a pevnou linku vlastní odkazovou schránku. V poslední nabídce telefonních parametrů se nastavuje typ DTMF volby, použité SIP a RTP porty a různé nastavení ohledně přepojení probíhajicího hovoru.
 • Nastavení zpráv: Telefon umožňuje nastavit jabber účet a používat ho na komunikaci s ostatními uživately sítě jabber. Kromě této komunikace umožňuje telefon stahování vašich emailů pomocí protokolu POP3, které se pak zobrazují na displeji přenosné části telefonu.
 • Služby: V službách se nastavuje to, co se má zobrazit na displeji přenosné části v případě neaktivity. Dá se říct, že je to šetřič obrazovky. Může vám zobrazit počasí ve vybraných městech, váš biorytmus a horoskop, aukce na e-bayi nebo informace získané pomocí RSS čtěčky. Tyto nastavení se dodatečne nastavují na web stránkách Siemensu po kliknutí na odkaz v nabídce nastavení. Zobrazení služeb lze taky deaktivovat a nechat na displeji zobrazit jenom velké hodiny.
 • Přenosné části: Zde se nastavují přihlášené přenosné části, kterým lze přiradit jejich vlastní jména nebo do nich zaslat telefonní seznam. Telefoní seznam lze také stáhnout do počítače a upravovat ho. Soubor je ve formátu VCF.
 • Různé: Tady se nastavuje časový server, časové pásmo a parametry aktualizace firmwaru.

Telefon pracuje se SIP VoIP protokolem a proto je vhodný k nasazení k drtivé většině VoIP poskytovatelů služeb. Podporované jsou všechny standardní hlasové kodeky G729A/B, G711 alaw/ulaw, G726 a také širokopásmový kodek G722, který zapezpečí vysokou kvalitu přenosu hlasu díky přenosu šiřšího frekvenčního  pásma. Bohužel tento kodek nepodporují všichni operátoři. 

Při testování telefonu jsme zjistili následující informace. Telefon má vstavaný tzv. jitterbuffer, který zabezpečuje dobrou reprodukci hlasu i při eventuálních ztrátách paketů nebo výkyvech latencí. Dokáže zpracovat až 10% ztrátovost paketů bez výpadku přenášených slabik. Pri testování jsme zjistili, že teprve u 30% ztrátovosti sa slabiky začínají znatelně rozpadat a slova se stávají nesrozumitelnými. Výkyvy latencí dokáže bez ztráty kvality hovoru a bez výpadků slabik zabezpečit az do ±120ms, teprve při výkyvech nad ±150ms se hovor začíná rozpadat. Z našich testů je tedy zřejmé, že se jedná o zařízení vhodné i na použití v horších internetových přípojkách typu ADSL, které nemají stabilní latence nebo trpí ztrátovostí paketů.

Na zařízení oceňujeme kvalitu přenášeného hlasu, intuitivní ovládání, řadu nadstandardních funkcí jako čtení emailu nebo služby počasí. V neposlední řadě také vzhled a jasně čitelný displej. Nakonec bychom chtěli vyzvednout také funkci ECO DECT kdy přenosná část snižuje vysílací výkon a proto spotřebuje až o 60% méně energie. Totiž V případě, že je přenosná část v nabíječce tak je její vysílací výkon znížen automaticky témeř na nulu. Úsporný režim se automaticky deaktivuje v případě nutnosti pokrýt šiřší okolí. Potom přistroj bezproblémově pokryje okruh přibližně 100 metrů od základny ve volném prostředí bez překážek nebo 50 metrů v budově.Příjemná je také možnost registrace až šesti přenosných částí k jedné základně a možnost 3 současných hovorů.

Nepříjemným jsme naopak shledali webové rozhraní telefonu, kterému občas dlouho trvá načítání stránek, nelze také nastavit dobu nedostupnosti v případě podmíněného přesměrování hovoru, a mrzuté je také zavěšení probíhajícího hovoru v případě uložení přenosné části do nabíječky.

Parametry:

 • Displej: 96 x 64 pixelů, 4 řádky
 • Podsvícení displeje: ano - oranžové
 • Navigační klávesa: ano
 • Barva: klavírní černá
 • Zobrazení data a času: ano
 • Zobrazení délky hovoru a poplatků: ano
 • Vyzváněcí tóny/melodie: 5 polyfonních zvuků a 10 melodií (složených hudebníkem)
 • CLIP: ano
 • Hlasité (handsfree) telefonování: ano, s vynikající kvalitou zvuku
 • Multijazyčné menu: 30 jazyků
 • Funkce opakovaného volání: 10 naposledy volaných čísel
 • Adresář v telefonu: 150 záznamů (jmen a čísel)
 • Hovorů současně: 2 VoIP a 1 PSTN hovor zároveň
 • Přesměrování externího hovoru: ano, s možností vrácení hovoru
 • DECT/GAP: ano
 • Baterie: 2 x NiMH AAA
 • Dosah uvnitř budovy: 50 m
 • Pohotovostní doba: až 210 hodin
 • Doba hovoru: až 25 h
 • VoIP protokol: SIP, podpora až 6 různých účtů
 • Příhlášení více sluchátek na základnu: až 6 sluchátek
 • Rozměry sluchátka: 148 x 49 x 29 mm
 • Rozměry základny: 132 x 107 x 46 mm 

 


 

 

Copyright © 2010, Lam Plus | www.vasesit.cz